Kauno r. Ežerėlio pagrindinė mokykla
ir Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijos skyrius
Mokykla bus tokia rytoj, kokią ją kursi šiandien!

Advento laikotarpio prasmė

Belaukiant Šv. Kalėdų kiekvienais metais mus ištinka Adventas. Tai keturių savaičių liturginis laikotarpis, kurio metu stengiamės perkeisti savo kasdienybę, laukdami Jėzaus gimimo, mąstydami apie pozityvius dalykus bei darydami gerus darbus.

Šiais metais Adventas prasidėjo lapkričio 29 dieną. Ežerėlio pagrindinėje mokykloje  visą pirmąją jo savaitę dorinio ugdymo pamokose buvo kalbama apie šį laikotarpį. Pamokų metu buvo akcentuojama Advento laikotarpio prasmė ir giliausios tradicijos. Buvo perduodamas Ežerėlio parapijos klebono J. Fakejevo sveikinimo žodis ir nuoširdūs paraginimai. Tai kasmetinio tradicinio renginio „Adventinis rytmetys“ tąsa, atsižvelgiant įdabartinę situaciją šalyje. Adventinę savaitę  įgyvendinant prisidėjo mokytojos S.Ulmienė, O.Čiginskienė, O.Alijevienė, D. Laurinaitienė.

Kalėdų laukimo laikotarpį  pagyvina bei kasdienybę nušviečia Advento vainikas. Tai horizontalus visžalio augalo – eglės ar pušies – šakų vainikas, į kurį būna įstatomos keturios žvakės. Pirmąjį advento sekmadienį uždegama viena žvakė, antrąjį sekmadienį – dvi, trečiąjį sekmadienį – trys, o paskutinį sekmadienį prieš Kalėdas jau dega visos keturios žvakės. Tradiciškai Advento vainiko žvakė degama visai šeimai susėdus prie stalo. Degimo laikotarpis tapdavo proga aptarti dienos darbus, pasikalbėti, kartu pasimelsti. Svarbios yra ir Adventinio vainiko žvakių spalvos – ant vainiko reikia degti tris violetines ir vieną rožinę žvakę. Džiaugsmą simbolizuojanti rožinė žvakė uždegama trečiąjį advento sekmadienį. Kai kuriuose advento vainikuose būna ir penktoji, Kristaus žvakė, uždegama per Kūčias ar pirmąją Šv. Kalėdų dieną. Advento vainikus galima rasti tiek bažnyčiose, tiek namuose.

Kitas svarbus Advento akcentas – pasninkas. Žodis „Adventas“ apibūdina patį laikotarpį, o „pasninkas“ – krikščionišką tradiciją per šį laikotarpį tam tikromis dienomis atsisakyti mėsiškų ir galbūt pieniškų valgių. Kartais mėsos ir pieno būna atsisakoma tik penktadieniais, kartais – pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais, o kartais – per visą Adventą. Pasninko laikotarpiu valgyti buvo galima tik augalinės kilmės maistą, taip pat žuvį. Susilaikymas nuo kai kurių produktų simbolizuoja kasdienybės perkeitimą, susimąstymą apie amžinuosius dalykus.

Dar viena  šio laikotarpio tradicija yra Advento kalendorius. Advento kalendorius kaip tradicija išpopuliarėjo naujaisiais laikais: XIX-XX a. sandūroje. Nors dažniausiai po kiekvienu Advento kalendoriaus langeliu slepiasi šokoladiniai saldainiai, advento kalendorių būna įvairių. Kai kuriose jų atmainose atidarius „langelį“ galima rasti kalėdinį eilėraštį, gero darbo idėją, kituose – smulkias dovanėles. Kai kurie miestai užsienyje advento laikotarpiu savo pagrindinėse aikštėse įrengia ir kelių metrų aukščio advento kalendorius.

Iš esmės Adventas yra ramybės laikotarpis. Taip pat, sekant krikščioniška tradicija, per Adventą dera nesilinksminti, nerengti vakarėlių ir švenčių – daugiau laiko skirti ramiam bendravimui, džiaugsmingam laukimui. Linksmybių metu laikomas laikotarpis tarp Šv. Kalėdų ir Trijų karalių.

Linkime šį Adventinį laikotarpį išgyventi ramiai  bei saugiai, ir sveikiems sulaukti Šv. Kalėdų!

Klebono J. Fakejevo paraginimas ir sveikinimo žodis

Parengė mokytoja Jūratė Vasilienė

Kauno r. Ežerėlio pagrindinė mokykla
Įmonės kodas: 191074456
Adresas:
Kauno g. 19, Ežerėlis, Kauno r., 53387
Telefonas: (8~37) 534 280
El. paštas: ezereliomokykla@gmail.com